Bursa'da Yaşamak Ayrıcalıktır...

 

    

     Bursa, Türkiye'nin büyük metropol kentlerinden ve en çok nüfusa sahip 4. şehridir. Ekonomik açıdan Türkiye'nin gelişmiş kentlerinden biri olan Bursa doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır. Bursa'da en çok Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş dönemine ait tarihî eserlerin bulunmasının sebebi ise, Bursa'nın Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti olmasıdır. Bursa alışveriş merkezleri, parkları, müzeleri ve çarşısıyla bölgede öne çıkar. Ayrıca Bursa Marmara bölgesinin İstanbul'dan sonra gelen ikinci büyük şehridir. Türkiye'nin en önemli sanayi kentlerindendir. Şehir İstanbul'dan sonra en büyük ikinci ihracatı gerçekleştirmektedir. Şehrin futbol takımı Bursaspor 2009-2010 sezonunda Turkcell Süper Lig şampiyonudur.

 

     Görükle, Nilüfer ilçesine bağlı, Bursa'nın Uludağ Üniversitesi'ne en yakın yerleşim yeridir. Adını eskiden burada bulunan Rum köyünden almıştır. Bugün demografik yapısının çoğunluğunu eski Selanik göçmenleri ve 1990 sonrası yapılan konutlardaki Bulgaristan göçmenleri oluşturmaktadır. Bursa şehir merkezine 18 km. uzaklıktadır.

Adını Rumca'daki Koubouklia veya Kouvoukleia aldığı sanılmaktadır. Ayrıca "Yörük köyü" olarak bozulduğuda iddia edilir.

Köy, Uludağ Üniversitesi yerleşkesinin buraya taşınması ile önemini artırmış ve öğrenciler tarafında tercih edilen bir konut bölgesi olmuştur.. Tam sayı olmasa da 30 bine yakın öğrencinin ikamet ettiği bilinmektedir. Üniversite ve öğrencilerin yerleşimi ile girişimcilerinde dikkatini çeken Görükle'ye yapılan yatırımlarla alış-veriş merkezleri,kafeler,eğlence merkezleri kurularak sosyal hayat canlandırılmıştır.

Hizmetlerimiz